Czym zajmuje się podolog i kiedy warto się do niego udać?

Podolog. W ostatnim czasie nazwa ta pojawia się w wielu miejscach związanych ze zdrowiem bądź urodą, usługi podologiczne stały się popularne, a coraz więcej osób korzysta z konsultacji ze specjalistą podologiem i poszukuje u niego pomocy.

Kim właściwie jest podolog i czym się zajmuje?

Podologia to dziedzina nauk medycznych zajmująca się diagnozowaniem oraz terapią zmian powstałych na stopach oraz paznokciach. Specjalista podolog ma wiedzę medyczną, która pozwala na wykrywanie, diagnozowanie oraz usuwanie powstałych zmian chorobowych. Podologia łączy w sobie nauki z zakresu anatomii, ortopedii, diabetologii, dermatologii, neurologii oraz biomechaniki. Wiedzy z tych dziedzin pozwala na odpowiednie prowadzenie pacjentów, którzy cierpią z powodu przeróżnych zmian na swoich stopach, powstałych wskutek występowania dysfunkcji, zaistniałych w którymś z powyższych obszarów. Profesjonalny podolog śledzi aktualne badania oraz doniesienia medyczne, związane z obszarem jego działalności – stopami.

Kiedy udać się do podologa?

Praktycznie każdy z nas w ciągu swojego życia doświadczył nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze zmianami powstałymi na stopach. Najczęstsze to – znienawidzone przez panie lubiące wysokie obcasy – odciski oraz modzele. Cierpią na nie kobiety lubiące obuwie na wysokim obcasie, sportowcy, osoby z deformacjami (nieprawidłowym ułożeniem) stawów w obrębie stopy, osoby które chodzą w nieprawidłowym, źle dobranym obuwiu lub takie, które nadmiernie usuwają zrogowaciały naskórek (w przypadku modzeli). Zmiany te powstają na wskutek nadmiernego nacisku na skórę, która broniąc się, zwiększa rogowacenie w danym miejscu i tworzy zgrubiałe, przerośnięte zmiany. W gabinecie podologicznym w bardzo prosty, szybki i bezbolesny sposób odciski lub modzele zostają usunięte, a pacjent jest pouczony o sposobach zapobiegania ich ponownemu powstawaniu.

Podstępna cukrzyca

W gabinecie podologicznym bardzo często pomocy szukają pacjenci, którzy cierpią na zespół stopy cukrzycowej. Jest to następstwo źle lub wcale nieleczonej cukrzycy. Pacjenci, u których zdiagnozowano stopę cukrzycową, koniecznie powinni korzystać z wizyt u specjalisty podologa. Zwykłe obcinanie paznokci w ich wypadku może być niebezpieczne i prowadzić do następstw, jakimi są długo niegojące się rany. Należy wszystkie zabiegi w obrębie stóp przeprowadzać pod okiem profesjonalisty – nie dopuszczać do przerastania paznokci, pojawiania się odcisków lub modzeli, a przede wszystkim każdą niepokojącą zmianę jak najszybciej konsultować.

Problemy dermatologiczne

Skórne problemy dermatologiczne to kolejna szeroka grupa jednostek chorobowych, z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetu podologicznego. Wszystkie choroby zakaźne skóry stóp powinny być konsultowane w gabinecie. Grzybica stóp oraz brodawki wirusowe (potocznie zwane kurzajkami) to skórne choroby zakaźne. Bardzo ważne jest, aby zareagować jak najszybciej, ponieważ infekcją grzybiczą bądź wirusową możemy zarażać innych domowników.

Szacuje się, że grzybicę stóp ma co trzecia osoba na świecie – to ogromna liczba chorych! Każda zmiana koloru paznokci na żółty, zmiana sposobu ich wzrastania, czy pojawienie się charakterystycznych okrągłych punkcików na skórze, mogą świadczyć o infekcji chorobami zakaźnymi stóp. Należy oglądać swoje stopy, powstrzymać się od stosowania domowych sposobów na walkę z grzybicą czy brodawkami i udać się do gabinetu podologicznego. Tam w szybki i, co najważniejsze, bezpieczny sposób, można pozbyć się problemu raz na zawsze.

mgr Julita Szczepanik-Malik specjalista ds. podologii w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu w Krakowie.

Pozostałe artykuły

Podobne artykuły

2024

- Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka Prywatności Regulamin Serwisu