Orzecznictwo o niepełnosprawności

Orzeczenie o niepełnosprawności i jej stopniu pozwala osobom z niepełnosprawnością (OzN) uregulować i potwierdzić prawnie niepełnosprawność. Pozwala też korzystać z wielu przywilejów dedykowanych tej grupie. Jak uzyskać orzeczenie i na jakie świadczenia można liczyć?

1. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Orzeczenie przysługuje osobom powyżej 16 roku życia. Dzieci, które nie ukończyły 16 lat nie są objęte orzecznictwem o stopniu niepełnosprawności, a orzecznictwem o niepełnosprawności (przeczytasz o nim niżej).

Sprawą zajmie się lokalny zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Listę placówek w swoim terenie znajdziesz na tej stronie.

Przydatna informacja! O tym, jak przebiega procedura, gdzie złożyć dokumenty i jakie świadczenia można uzyskać, przeczytasz dokładnie tutaj.

2. Orzeczenie o niepełnosprawności dla dzieci

Orzeczenie o niepełnosprawności przysługuje osobom poniżej 16 roku życia. W imieniu dzieci i młodzieży o orzeczenie mogą starać się rodzice lub opiekunowie prawni.

Twoje dziecko potrzebuje orzeczenia o niepełnosprawności? Zgłoś się do Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, lub do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, jeśli mieszkasz w gminie większego powiatu.

Sprawą zajmie się lokalny zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Listę placówek w swoim terenie znajdziesz na tej stronie.

Przydatna informacja! O tym jak przebiega procedura, gdzie złożyć dokumenty i jakie świadczenia można uzyskać przeczytasz dokładnie tutaj.

3. Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego: 215,84 zł miesięcznie.

Wniosek o ustalenie zasiłku pielęgnacyjnego można złożyć elektronicznie za pośrednictwem portalu Emp@tia lub w formie papierowej w urzędzie gminy lub miasta, najczęściej sprawę załatwiają Ośrodki Pomocy Społecznej.

Złóż wniosek elektronicznie poprzez link.

4. Orzeczenie o niezdolności do pracy

Jeśli chcesz starać się o rentę z ZUS, będziesz potrzebować orzeczenia o niezdolności do pracy (czasowym lub stałym). Aby je uzyskać, zgłoś się do swojego oddziału ZUS.

Listę placówek możesz znaleźć tutaj.

Przydatna informacja! O tym jak przebiega procedura, gdzie złożyć dokumenty i jakie świadczenia można uzyskać przeczytasz dokładnie tutaj.

2024

- Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka Prywatności Regulamin Serwisu