Grupy dyskusyjne na Facebooku – czy warto do nich należeć?

Jakiś czas temu prezentowaliśmy Wam sześć instagramowych profili, prowadzonych przez osoby, które w ciągu swojego życia nabyły niepełnosprawność lub też z taką się urodziły. To ludzie, którzy w swoich kanałach social media dzielą się swoim doświadczeniem, dodają innym otuchy i zarażają pozytywną energią. W mediach społecznościowych istnieje jednak więcej miejsc, w których osoby z niepełnosprawnością mogą poszukiwać informacji, rady czy wsparcia. I choć nie są to miejsca, w których spotkać można najpopularniejszych influencerów, to z pewnością są przestrzenią, której warto się przyjrzeć – grupy dyskusyjne w serwisie Facebook.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę serwisu hasła “niepełnosprawność” algorytm zwróci nam długą listę grup o powiązanej tematyce. W polskojęzycznej wersji serwisu jest ich około stu. Zrzeszają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy członków, różnią się tematyką i aktywnością swoich uczestników, ale wszystkie dotyczą różnych aspektów niepełnosprawności. Są to więc społeczności o jasno sprecyzowanych celach funkcjonowania. Oczywiście grupy różnią się między sobą nie tylko liczebnością, czy poruszaną problematyką, ale także swoją otwartością – dostęp do treści udostępnianych w danej grupie może być ograniczony dla osób, które do danej grupy jeszcze nie należą. Z całą pewnością są to jednak miejsca, które charakteryzują się wysoką aktywnością swoich członków, dużą meteorytyką wypowiedzi i sprawną moderacją. Są to powody, dla których na pewno warto przynajmniej rozważyć dołączenie do takiej społeczności.

Jakie grupy poświęcone tematyce niepełnosprawności znajdziemy na polskim Facebooku?

1. Grupy wsparcia

Grupy wsparcia (ogólnotematyczne) – czyli takie, gdzie członkowie społeczności oferują sobie wzajemną, niespecjalistyczną pomoc, polegającą głównie na wymianie rad i własnych doświadczeń. Dla wielu taka grupa może stanowić miejsce, gdzie po raz pierwszy spotkają się z osobami, które na co dzień borykają się z podobnymi życiowymi problemami. Przykładowe społeczności to np. Niepełnosprawni – wymiana doświadczeń, lifehacki, dyskusje, zrzeszająca ponad 20 tys. członków grupa „Niepełnosprawni są wśród nas”, czy „Wsparcie po amputacji”.

2. Grupy dla poszukujących i oferujących pracę

To grupy zorientowane na promocję zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnością, wspierające wymianę informacji między zainteresowanymi podjęciem pracy oraz ich potencjalnymi pracodawcami. Co ciekawe, grupy te posiadają dość precyzyjne regulaminy i aktywnych administratorów, którzy czuwają nad przestrzeganiem jego zapisów. W grupach tych obowiązuje poszanowanie dla prawa pracy, co wydaje się szczególnie ważne w przypadku osób z niepełnosprawnością. Codziennie w społecznościach pojawia się od kilku do kilkunastu postów, z których przynajmniej połowę stanowią oferty pracy – zdalnej, telepracy, ale także pracy stacjonarnej. Członkowie takich grup dość dobrze poruszają się w meandrach prawa, są w stanie ocenić daną ofertę pod wieloma względami, doradzić, ale też wyłapać nawet najdrobniejsze nieprawidłowości. Grupy o takiej tematyce z pewnością mogą być skarbnicą wiedzy i źródłem inspiracji dla wszystkich, którzy próbują odnaleźć się na rynku pracy. Społeczności poświęconej tej tematyce to na przykład Niepełnosprawni praca, Wszyscy Są Inni – ofert pracy dla osób niepełnosprawnych czy Praca dla niepełnosprawnych.

3. Grupy dla opiekunów osób z niepełnosprawnością

Opiekunowie osób z niepełnosprawnością również tworzą grupy, w których wymieniają się przeróżnymi informacjami – od porad związanych ze zdobywaniem orzeczeń o niepełnosprawności, poprzez pozyskiwanie świadczeń finansowych i wsparcia instytucjonalnego (jak np. opieka wytchnieniowa czy turnusy rehabilitacyjne), po wskazówki nt. zakupu i napraw różnych sprzętów, czy też wyboru najlepszego środka transportu podczas wakacji. Najpopularniejsze pośród grupy wśród tych społeczności to: Niepełnosprawni i ich opiekunowie oraz Niepełnosprawni i ich opiekunowie – na luzie i o wszystkim

4. Grupy dotyczące sytuacji prawnej osób z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością organizują się również w grupy, które wzajemnie wspierają się w analizowaniu, tworzeniu i przestrzeganiu praw regulujących ich codzienność. W grupie Prawa Niepełnosprawnych w Polsce nie brakuje dyskusji wokół nowych projektów ustawodawczych oraz innych rozwiązań, proponowanych zresztą nie tylko przez polityków. W tych społecznościach odnajdą się szczególnie osoby, które lubią być na bieżąco i chcą śledzić aktualne wydarzenia w tym zakresie. Dwie najpopularniejsze grupy w tym obszarze to wspomniana wcześniej Prawa Niepełnosprawnych w Polsce oraz Prawo i wsparcie osób niepełnosprawnych.

5. Grupy towarzyskie i dotyczące spędzania wolnego czasu

Osoby z niepełnosprawnością starają się wieść normalne życie i jak większość ludzi na świecie chcą się zakochiwać, zakładać rodziny, zdobywać zaufanych przyjaciół oraz realizować swoje pasje i hobby. Oczywiście w celu spełnienia tych potrzeb mogą korzystać z ogólnodostępnych aplikacji czy serwisów datingowych, hobbystycznych czy podróżniczych oraz rozwiązań tzw. świecie offline. Jednak wielu z nich decyduje się na wybór nieco bardziej inkluzywnego środowiska, które tworzą osoby rozumiejące ich sytuację. To pozwala uniknąć wielu niezręczności, ale też oszczędzić sobie przykrych doświadczeń. Nie oznacza to jednak, że takie grupy tworzone są wyłącznie przez osoby z niepełnosprawnością. Grupy Randki Niepełnosprawni i Sprawni zachęca do zawierania znajomości niepełnosprawnych ze sprawnymi i odwrotnie. Inne popularne grupy towarzyskie i hobbystyczne to Niepełnosprawni – miejsca, które warto odwiedzić, Niepełnosprawni gracze, czy Niepełnosprawni podróżują.

W tym krótkim materiale wymieniliśmy tylko kilka grup, które powstały po to, aby wspierać osoby z niepełnosprawnością w różnych aspektach i na różnych etapach ich życia. Takich społeczności jest wiele, adresują bardzo różne potrzeby i stwarzają wartościową przestrzeń do wymiany myśli i doświadczeń. Biorąc pod uwagę mnogość takich społeczności, wierzymy, że każdy jest w stanie znaleźć grupę, która najlepiej odpowiadałaby jego  To na pewno interesująca propozycja dla osób, które  pomimo swojej niepełnosprawności chcą pozostać aktywnymi członkami społeczności, wiedzieć więcej i żyć pełnią życia.

Katarzyna Łuczak

Pozostałe artykuły

Podobne artykuły

2025

- Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka Prywatności Regulamin Serwisu