5 sposobów pozyskania środków na Twój cel

Rehabilitacja, wózek, proteza, wymiana elementów lub sprzętu na nowy… Dla osoby z niepełnosprawnością ruchową zebranie środków na niezbędne rzeczy czy terapię jest często niemałym wyzwaniem. W jaki sposób zgromadzić pieniądze na swój cel, gdy potrzebna kwota znacznie przewyższa możliwości Twoje i Twoich bliskich?

Instytucje publiczne

Będąc osobą z niepełnosprawnością i szukając wsparcia finansowego na niezbędną rehabilitację czy protezę, warto w pierwszej kolejności sprawdzić możliwości dofinansowania z instytucji publicznych. Swoje kroki radzimy skierować do NFZ, PFRON oraz PCPR lub MOPS. W zależności od Twojego celu, potrzeb, wieku, a także aktualnej sytuacji zdrowotnej i zawodowej, można uzyskać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, np. na protezę nogi. Wszystkie szczegóły dotyczące środków z instytucji publicznych oraz kryteria ich przyznawania znajdziesz w specjalnej zakładce na naszej stronie.  

1% podatku 

Innym sposobem pozyskania środków jest zbiórka 1% podatku. Beneficjentem takiego wsparcia może zostać osoba indywidualna. Należy odnaleźć jedną z fundacji, która ma status OPP (Organizacji Pożytku Publicznego), rejestruje potrzebujących i tworzy dla nich subkonta beneficjenta. Tam gromadzone będą pieniądze z odliczeń 1% podatku oraz darowizn.

Fundacje zazwyczaj wymagają wypełnienia wniosku o wsparcie, dostarczenia niezbędnych dokumentów (np. dokumentacji medycznej, orzeczenia o niepełnosprawności). Radzimy zapoznać się z regulaminem wybranej organizacji i przygotować zgłoszenie zgodnie z wytycznymi. Warto sprawdzić również zasady widniejące w umowie z organizacją, dotyczące np. prowizji pobieranej od wpłat. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, beneficjent otrzymuje identyfikator, którym może podzielić się z bliskimi, udostępnić w mediach społecznościowych itp. W ten sposób chętne osoby będą mogły zaznaczyć w swoim zeznaniu podatkowym, że przekażą swój 1% podatku właśnie Tobie. 

Warto wiedzieć, że zgromadzone w ten sposób środki fundacja wypłaca (lub zwraca koszty) po otrzymaniu faktury lub rachunku za wydatki poniesione na rehabilitację, sprzęt medyczny itp. Wpłaty z 1% podatku otrzymuje się pod koniec kolejnego roku kalendarzowego, najczęściej jesienią. Subkonta otwierane są zazwyczaj bezterminowo, więc można z nich korzystać także w kolejnych latach.

Zbiórka crowdfundingowa

Szukając pieniędzy na swój cel, warto rozważyć także stworzenie zrzutki internetowej, którą będą mogły wesprzeć wszystkie chętne osoby. Tego typu akcję można zorganizować poprzez jeden z portali zajmujących się zbiórkami społecznościowymi, np. zrzutka.pl, siepomaga.pl, pomagam.pl itp. W tym przypadku konieczne będzie przygotowanie opisu inicjatywy, zdjęć i innych materiałów, które pomogą przekonać innych do wpłat. Szczegółowe informacje na temat organizacji zbiórek crowdfundingowych znajdziesz w tym tekście na naszej stronie.

Wybierając tę opcję pozyskiwania środków, trzeba pamiętać, że bardzo wiele zależy od nagłośnienia akcji. W czasie trwania zbiórki warto intensywnie ją promować, by zwiększyć swoje szanse na wpłaty. Jak zrobić to skutecznie, pisaliśmy w innym tekście na naszej stronie.

Fundacje i stowarzyszenia

Finansowe wsparcie można także otrzymać od różnych fundacji. W pierwszej kolejności radzimy zrobić rozeznanie takich organizacji, sprawdzić, w jaki sposób można zostać beneficjentem, i zgodnie z wytycznymi wysyłać do nich prośby o wsparcie. Warto pamiętać, że w przypadku fundacji złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z przyznaniem pomocy, dlatego można zwiększyć swoje szanse na dofinansowanie poprzez wnioskowanie do wielu organizacji jednocześnie. 

Wypełniając wniosek, dodaj swój opis, przekonaj do siebie odbiorców, wyjaśnij, dlaczego fundacja powinna przyznać dofinansowanie właśnie Tobie. Tego typu organizacje zwykle otrzymują bardzo dużo próśb o pomoc, dlatego warto się czymś wyróżnić. Nie bój się napisać, że pracujesz, masz hobby, starasz się o środki z innych źródeł itp. 

Aktywne działania na rzecz zgromadzenia potrzebnej kwoty są w większości przypadków odbierane pozytywnie i pokazują, że naprawdę zależy Ci na zebraniu pieniędzy. Jeśli Twoim celem jest nowa proteza, wózek czy rehabilitacja, warto zwrócić się do Fundacji Poland Business Run – o tym, jak zostać jej beneficjentem pisaliśmy tutaj.

Prywatne firmy i akcje charytatywne

O pomoc można również poprosić lokalne firmy, które czasem udzielają wsparcia finansowego. Niektóre przedsiębiorstwa mają oficjalną ścieżkę wnioskowania o darowiznę, do innych warto zwrócić się bezpośrednio ze swoją historią. Istnieje szansa, że właściciel lub osoba odpowiedzialna za działania dobroczynne zainteresuje się Twoim przypadkiem i zgodzi na przekazanie darowizny. W tym wypadku nie ma konkretnej ścieżki postępowania, ale (tak jak w przypadku fundacji) warto wysłać jak najwięcej zapytań, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie.

Kolejnym pomysłem zebrania pieniędzy jest zorganizowanie charytatywnego koncertu, meczu czy pikniku. Być może masz w swoim otoczeniu osoby, które pomogą Ci w przygotowaniu tego typu imprezy, albo organizują jakąś kulturalną czy sportową aktywność i zgodzą się uczynić Cię jej beneficjentem oraz przekazać na Twój cel np. środki ze sprzedaży biletów, losów, ciast, rękodzieła itp. Ta opcja wymaga wiele pracy, ale możliwości są bardzo duże, więc warto się nad nią zastanowić.

Znasz inne skuteczne sposoby zgromadzenia środków na swój cel? Napisz do nas i podziel się swoją historią!

Angelika Hałoń

Pozostałe artykuły

Podobne artykuły

2024

- Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka Prywatności Regulamin Serwisu