Krakowski serwis, który powstał, by pomagać mieszkańcom miasta w czasie pandemii oraz dystrybutor książek OSDW Azymut łączą siły i wspierają małopolskie biblioteki. Wspólnie z serwisem KrakówPomaga.pl firma przekaże 100 egzemplarzy książek z dużą czcionką trzem bibliotekom z województwa małopolskiego, które wezmą udział w akcji.
Portal Krakowpomaga.pl powstał z myślą o wszystkich mieszkańcach Krakowa, ich potrzebach oraz zapewnieniu dostępu do najistotniejszych informacji. Jesteśmy przekonani, że seria Wielkie Litery doskonale wpisuje się w ten cel i już dzisiaj cieszymy się na myśl zwiększenia księgozbiorów małopolskich bibliotek, które staną się bogatsze o książki przystosowane dla osób niedowidzących czy starszych, które pragną rozwijać swoje czytelnicze pasje. To kolejny krok ku dostępności i niwelowaniu barier. – mówi Marta Hernik, dyrektor Fundacji Poland Business Run, która odpowiada za platformę www.krakowpomaga.pl .
Wielkie Litery to inicjatywa, która od początku skradła nasze serce. Cieszymy się, że dzięki niej możemy ułatwiać dostęp do książek osobom słabowidzącym. Do naszego projektu przyłączyło się już 18 wydawców, wydaliśmy 300 książek i jesteśmy przekonani, że to dopiero początek. We współpracy z bibliotekarzami realizujemy akcję #DobrzeSięCzyta, promując czytanie wśród seniorów, a wspólnie z portalem krakowpomaga.pl rozszerzamy naszą działalność o kolejne biblioteki i o kolejnych czytelników. Ta inicjatywa to coś więcej niż seria książek, to misja, którą z wielką radością realizujemy, integrując i angażując różnorodne firmy i organizacje – dodaje Anna Lubczyńska-Lafuente, Prezes Zarządu OSDW Azymut.
Celem wspólnej akcji portalu KrakówPomaga.pl i dystrybutora OSDW Azymut (Grupa PWN) jest promocja i wsparcie bibliotek. To często tam w poszukiwaniu lektur trafiają seniorzy i osoby słabowidzące, dla których powstała seria książek z dużą czcionką. Do udziału w konkursie zostały zaproszone wszystkie małopolskie biblioteki. Najpierw organizatorzy zbiorą zgłoszenia chętnych do udziału książnic, a później oddadzą sprawę w ręce czytelników. Trzy najbardziej kreatywne głosy wsparcia miłośników bibliotek zostaną nagrodzone regałami książek z serii Wielkie Litery, które pojawią się w lokalnych książnicach. Głosowanie będzie odbywało się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Autorzy najciekawszych wypowiedzi otrzymają nagrody związane z życiem literackim i kulturalnym Krakowa.
Biblioteki chętne do udziału w konkursie mogą zgłaszać się za pośrednictwem formularza: https://wielkielitery.pl/krakowpomaga/ – nabór trwa do 19 kwietnia.
Głosowanie czytelników rozpocznie się w Światowy Dzień Książki – 23 kwietnia i będzie trwało miesiąc. Jury złożone z przedstawicieli organizatorów akcji i osób ze świata literatury wybierze wypowiedzi i nagrodzi – 3 biblioteki oraz ich autorów.
Szczegółowych informacji udziela koordynatorka akcji: Paulina Bandura [email protected]
Platforma Kraków Pomaga skierowana jest do mieszkańców Krakowa w każdym wieku. Bieżące aktualizacje informacji o COVID-19 w stolicy Małopolski, spotkania online, wywiady i raporty specjalistów pozwolą rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące epidemii koronawirusa. Ciekawe artykuły, konkursy i poradniki przygotowane zostały zarówno dla najmłodszych krakowian, jak i młodzieży i osób dorosłych. Również seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnością znajdą tu coś dla siebie
Wielkie Litery to nowe wydania książek z większą czcionką, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym. Dzięki nowemu formatowi lektura jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika. Seria jest polecana osobom słabowidzącym i seniorom. Inicjatywie towarzyszy kampania promująca czytelnictwo wśród seniorów (#DobrzeSięCzyta), a od 2019 roku także cykl szkoleniowy dla bibliotek poświęcony aktywizacji osób słabowidzących i niewidomych. Do tej pory w szkoleniach wzięło udział ponad 500 bibliotekarzy z całej Polski.
Książki z dużą czcionką wydawane w serii Wielkie Litery można zamówić na www.ksiegarnia.pwn.pl/wielkielitery.
Więcej informacji o projekcie: