Zachęcamy do wspólnych ćwiczeń ze Sławomirem Szczupackim, które wzmocnią stabilizację i mobilność dolnych partii ciała.
Film z ćwiczeniami: https://fb.watch/3C05On8is2/
Opisy ćwiczeń:
1. Przygotuj odpowiednio wysokie krzesło – takie, na którym łatwo usiąść, i z którego łatwo wstać. Jeśli masz jedynie niskie, połóż na nim poduszkę lub złożony koc. Ustaw stopy równolegle do siebie, nieco szerzej niż barki. Staraj się utrzymywać plecy prosto, patrz przed siebie. Usiądź, wysuwając biodra w tył i lekko uginając kolana, delikatnie pochyl tułów do przodu. Cały czas pamiętaj o napięciu mięśni brzucha, które pomogą utrzymać równowagę. Nie wyginaj odcinka lędźwiowego kręgosłupa w łuk. Powoli siadając i wstając z krzesła, zrób 8-10 przysiadów.
2. Ustaw się bokiem do krzesła (od strony protezy) i wyprostuj plecy. Jeśli nie czujesz się pewnie, przytrzymaj się oparcia. Napinając mięśnie brzucha i pośladków, przenieś zdrową nogę w bok – zatrzymaj się na chwilę, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Następnie, przenieś zdrową nogę do przodu i spróbuj zrobić wykrok.
Powtórz tę sekwencję 10-15 razy.
3. Stań przodem do oparcia krzesła lub przy stole. Napnij mięśnie brzucha i utrzymuj prosto tułów. Patrz przed siebie zachowując równowagę. Obciążając zdrową nogę, przenieś protezę w tył i wróć do pozycji wyjściowej stając na obu nogach. Zrób 10-15 powtórzeń.
4. Stań w lekkim rozkroku i oprzyj ręce o biodra. Stopy ustaw na szerokość barków, równolegle do siebie. Wykonaj rotację kończyn dolnych, kierując palce stóp na zmianę do środka i na zewnątrz. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne, skup się na jednej stronie. Wykonaj 10 powtórzeń na każdą nogę.
5. Wyprostuj plecy i połóż ręce na biodrach. Skieruj wzrok przed siebie, napnij mięśnie brzucha i mięśnie pośladków, które pomogą zachować równowagę i stabilną pozycję. Przenieś protezę do tyłu i dostaw do niej drugą nogę. Następnie wykonaj kolejne 2-3 kroki. Powtórz spacer 10 razy.
Powodzenia!
Źródło: https://znowuwbiegu.pl/cwicz-w-domu-zestaw-cwiczen-dla-osob-po-amputacji/