Co to jest Kinesiotaping i kiedy się go stosuje?

Kinesiotaping (Kinesiology Taping) – Zwany również jako plastrowanie dynamiczne, jest jedną z wielu metod terapii wykorzystywanych przez fizjoterapeutów na całym świecie. Jest to oklejanie, specjalnym elastycznym materiałem ściśle określonych miejsc ciele człowieka. Przez ostatnie 10 lat ta metoda zyskała dużo na popularności. Jej twórcą jest japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase, który opracował specjalny materiał do oklejania i wymyślił sposoby jego aplikacji, nie tylko przy dysfunkcjach w obrębie narządu ruchu ale również układu limfatycznego i np. w terapii blizn.

Połączenie terapii manualnej z kinesiotapingiem

Kinesiotaping nie posiada jakichkolwiek substancji farmakologicznych, które mogłyby przenikać przez skórę a wykazuje niezwykle korzystne rezultaty udokumentowane licznymi publikacjami i badaniami naukowymi. Efekt często pojawia się od razu po zaklejeniu tego specyficznego plastra. Nie można też w całości zdać się właśnie na tą metodę terapii, ponieważ najczęściej kinesiotaping jest metodą pomocniczą i to właśnie wtedy ma najlepsze rezultaty. Bardzo często fizjoterapeuci z powodzeniem taping łączą z terapią manualną. Metoda Kinesiotapingu jest skuteczna w wielu schorzeniach i przypadłościach o charakterze ostrym jak i przewlekłym.

Przykładowe wskazania do kinesiotapingu:

  • Urazy i kontuzje typu naderwania mięśnia
  • Skręcenia stawu (np. skręcenie stawu skokowego)
  • Wady kręgosłupa i klatki piersiowej
  • Dolegliwości bólowe o podłożu zwyrodnieniowym
  • Obrzęki limfatyczne
  • Porażenie nerwy twarzowego
  • Zaburzenia połykania
  • Występowania rozległych siniaków
  • Terapia blizn
  • Wady ustawienia stóp
  • Terapie punktów spustowych
  • Terapia pacjentów neurologicznych

Plastry można naklejać na prawie wszystkiego części ciała. Charakteryzują się tym, że ich przyklejenie nie usztywnia ani nie zakłóca przebiegu ruchu, umożliwia natomiast dynamiczną pracę skóry wraz z przyklejoną taśmą.

Taśmy fizjoterapeutyczne charakteryzują się specyficznymi właściwościami. Są zbudowane z najwyższej jakości bawełny o grubości i rozciągliwości zbliżonej do ludzkiej skóry. Pokryte są klejem medycznym umożliwiającym przyleganie do powierzchni powłok skórnych. Co ważne, plastry rehabilitacyjne nie wywołują negatywnych odczuć skórnych w postaci dyskomfortu związanego z ich noszeniem.

Opinie terapeutów na temat stosowania kinesiology tapingu są bardzo pochlebne. Do efektów można zaliczyć zmniejszenie bólu, zawdzięczane uniesieniu skóry i zniwelowaniu drażnienia receptorów bólowych. Dlatego przez pacjentów plastry kinezjologiczne nazywane są często taśmami przeciwbólowymi. Miejscowa poprawa krążenia krwi i zwiększenie napływu krwi żylnej usprawnia metabolizm i przyczynia się do szybszego usunięcia zbędnych produktów przemiany materii. Kinesiotaping w obrzęku limfatycznym pozwala odprowadzić nadmiar chłonki do większych jej zbiorników i tym samym umożliwia zmniejszenie opuchlizny. Plastrowanie dynamiczne wykorzystuje się również w pediatrii. Korekcja ustawienia kończyn czy wspomaganie funkcji mięśni w torowaniu ruchu to jedne z przykładów użycia kinesiotapingu u dzieci.

Jakub Okruch

Źródło: www.znowuwbiegu.pl

Pozostałe artykuły

Podobne artykuły

2025

- Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka Prywatności Regulamin Serwisu