Ciało i psychika po mastektomii – w Krakowie odbył się pilotażowy projekt

Choroba nowotworowa gruczołu piersiowego oraz operacja mastektomii to bardzo trudne doświadczenia, które wnoszą w życie kobiety szereg zmian oraz szczególny rodzaj straty – mówi dr Urszula Horwath, psycholożka i psychoterapeutka, która opiekowała się pacjentkami pilotażowego projektu bezpłatnego wsparcia dla kobiet po mastektomii. Krakowskie Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu przeprowadziło dwa turnusy rehabilitacyjne dla kobiet po amputacji piersi i planuje je włączyć do swojej oferty na stałe.

Do uczestnictwa w terapii mogły się zgłosić osoby z całego kraju. Turnusy rehabilitacyjne, przeprowadzone przez ośrodek Znowu w Biegu, miały charakter kompleksowego wsparcia w procesie radzenia sobie z chorobą nowotworową oraz konsekwencjami leczenia chirurgicznego. 

Doświadczenie choroby nowotworowej oraz amputacji piersi wykraczają poza zakres codziennych sytuacji czy zdarzeń, które postrzegamy jako stresujące, destabilizują obraz siebie oraz poczucie własnej kobiecości, konfrontują z lękiem przed śmiercią, zaburzają poczucie bezpieczeństwa życiowego oraz kontroli nad własnym życiem, co można postrzegać w kategoriach przeżycia traumatycznego – komentuje dr Urszula Horwath, która w czasie turnusów prowadziła konsultacje psychologiczne.

Program turnusu oferował różnorodne oddziaływania ukierunkowane na wsparcie zarówno ciała, jak i psychiki, które w procesie zmagania się z chorobą oraz w czasie leczenia wystawiane są na ogromny wysiłek oraz stres. 

Operacja amputacji gruczołu piersiowego jest formą leczenia raka piersi, która okalecza ciało – zmienia je, a wraz z nim niejednokrotnie obraz siebie oraz poczucie własnej kobiecości, co u wielu kobiet sprawia, że na początku trudno jest na własne ciało patrzeć, zaopiekować się nim z wyrozumiałością i czułością. Blizna pooperacyjna, obolała ręka czy asymetria w ciele stanowią bodźce, które przypominają o chorobie zagrażającej życiu oraz doświadczonej stracie – sprzyjają przeżywaniu trudnych emocji (jak lęk, złość, smutek, wstyd, poczucie winy), z którymi każda z osób radzi sobie w inny sposób – tłumaczy dr Urszula Horwath.

Turnus zakładał stworzenie przestrzeni, w której pacjentki mogłyby – w sposób bezpieczny dla siebie oraz dostosowany do własnych możliwości – odbudować poczucie więzi ze swoim ciałem oraz poczucie akceptacji dla siebie, włączając doświadczenie choroby i mastektomii. 

W trakcie tygodniowego pobytu pacjentki korzystały m.in. z zabiegów fizjoterapeutycznych, spotkań z psychologiem czy zajęć jogi. Docelowo w kolejnych turnusach do tego interdyscyplinarnego zespołu dołączy również dietetyk. 

Opieka psychologiczna w trakcie turnusu miała postać dwóch spotkań indywidualnych z psychologiem oraz spotkania grupowego o charakterze warsztatowym, które było zorientowane wokół wspomagania adaptacyjnych zdolności do radzenia sobie ze stresem przewlekłym oraz wzrostu świadomości przeżywanych emocji. Miało również charakter grupy wsparcia, w której pacjentki mogły porozmawiać o swoich przeżyciach i przemyśleniach. 

Turnus dawał uczestniczkom możliwość spotkania innych osób z podobnym doświadczeniem leczenia raka piersi, co działa wspierająco oraz terapeutycznie w oswajaniu przeżyć związanych z zabiegiem mastektomii oraz pomaga w odbudowaniu poczucia pewności siebie oraz poczucia własnej wartości – dodaje psycholożka dr Urszula Horwath.

Dotychczas w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu odbyły się dwa takie turnusy. Dzięki dofinansowaniu przez Fundację Poland Business Run udział pacjentek był bezpłatny. Organizatorzy planują włączenie terapii dla kobiet po mastektomii do swojej oferty na stałe. – Pilotażowy projekt dla kobiet po amputacji piersi, który przeprowadziło Centrum Znowu w Biegu, utwierdził nas w przekonaniu, że osoby po mastektomii to kolejna ważna grupa, która potrzebuje naszego wsparcia. Dlatego już wkrótce będziemy informować o rozpoczęciu przyjmowania wniosków o dofinansowanie rehabilitacji na 2022 r., zachęcamy do śledzenia naszej strony www.polandbusinessrun.pl – mówi Marta Hernik, dyrektor zarządzająca Fundacji Poland Business Run.

Pozostałe artykuły

Podobne artykuły

2025

- Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka Prywatności Regulamin Serwisu