Co roku w Polsce przybywa osób po amputacji, które potrzebują protez i rehabilitacji. Według danych NFZ w 2021 r. w naszym kraju wykonano prawie 11,5 tys. zabiegów odjęcia kończyny. Rośnie również liczba innych amputacji – zabiegów mastektomii. Rak piersi jest aktualnie najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce, a pacjentki, które wygrały z rakiem, mierzą się m.in. z bólem czy obrzękami ręki i potrzebują rehabilitacji. Obie te grupy mogą uzyskać wsparcie dzięki charytatywnemu biegowi Poland Business Run.
Liczba pacjentów bez kończyny z roku na rok rośnie. Co istotne, amputacje z powodu urazów i wypadków to tylko 1 na 10 przypadków. Większość pacjentów traci kończynę z powodu chorób przewlekłych, np. miażdżycy czy cukrzycy. Lekarze alarmują, że zwiększa się m.in. liczba amputacji poniżej kolana z powodu zespołu stopy cukrzycowej. W 2020 r. było ich aż 7,3 tys.
– Odjęcie kończyny to ogromna strata, a przed pacjentem jeszcze konieczność zebrania środków na protezę, której koszt waha się od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. A to nie koniec, bo sprzęt trzeba jeszcze serwisować i co kilka lat wymieniać niektóre elementy. Niezbędna jest też pomoc psychologiczna, specjalistyczna rehabilitacja, przygotowanie do oprotezowania, a następnie nauka chodu. Pacjenci z niepełnosprawnościami potrzebują też wózków aktywnych i innych sprzętów. Dofinansowujemy je dzięki uczestnikom biegu Poland Business Run – tłumaczy Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.
Inną grupą pacjentów, którym pomagają biegacze z firm i korporacji, są osoby po mastektomii. Liczba wniosków o pomoc rośnie, bo rak piersi jest aktualnie najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Według danych w 2020 r. liczba zachorowań przekroczyła 24 000 przypadków. To wzrost o 10 000 w ciągu 20 lat.
– Choć szanse na usunięcie wcześnie wykrytego nowotworu są wysokie, to jeszcze nie koniec walki o zdrowie. Większość pacjentek po zabiegu mastektomii zmaga się z bólem, ograniczoną ruchomością i zmniejszoną siłą w ręce po stronie operowanej. Po leczeniu operacyjnym niezwykle istotna jest rehabilitacja, a także w wielu przypadkach opieka psychologiczna – tłumaczy Anna Orzechowska z krakowskiego Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, które organizuje turnusy kompleksowej rehabilitacji dla beneficjentkek Poland Business Run po mastektomii.
Do tej pory Fundacja Poland Business Run pomogła ponad 800 osobom z całej Polski w dofinansowaniu do protez, wózków i rehabilitacji. W tym roku bieg odbędzie się 3 września, a zapisy dla firm wystartują 9 maja. Osoby, które chciałyby otrzymać wsparcie i zostać beneficjentami tegorocznej edycji charytatywnej sztafety, już mogą wysłać wniosek do fundacji.
Samo zgłoszenie do udziału w projekcie jest proste i nie wymaga skomplikowanych formalności. Wystarczy wypełnić, podpisać i wysłać pocztą komplet dokumentów wraz z załącznikami, które są dostępne na stronie www.polandbusinessrun.pl w zakładce Dla Beneficjentów. Można też wypełnić wniosek online poprzez stronę internetową. Wszystkie dokumenty rozpatrzy komisja oceny wniosków powołana przez zarząd, w pierwszej kolejności kierując pomoc do osób najbardziej potrzebujących.
Na dodatkowe pytania o dofinansowania odpowiada koordynatorka Działu Wsparcia (e-mail: [email protected], tel. 504 458 979) od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–14.00. Więcej informacji: www.polandbusinessrun.pl.